aparat usg

Ultrasonografia w diagnostyce chorób wewnętrznych

Ultrasonografia jest podstawową metodą diagnostyki chorób wewnętrznych. USG jest badaniem obrazowym, pokazującym wielkość i kształt narządów takich jak trzustka, wątroba, nerki, piersi, jajniki, jądra. W tej technice wykorzystuje się fale akustyczne w zakresie od 1 do 10 MHz, czyli o wysokiej częstotliwości. Jest to badanie w pełni bezpieczne dla organizmu i całkowicie bezbolesne.

Można je z powodzeniem przeprowadzać u kobiet w ciąży. Nie ma też potrzeby stosowania kontrastu, jak to ma miejsce w przypadku rezonansu magnetycznego, czy tomografii komputerowej. Ultrasonograf pozwala szybko wykryć nieprawidłowości, takie jak guzy i zgrubienia w obrębie narządów poddanych badaniu. Bardzo często aparat USG wykorzystuje się w badaniach ginekologicznych – badanie przezpochwowe ma na celu sprawdzenie jajników, szyjki i dna macicy. Regularnie wykonuje się je u kobiet ciężarnych, aby sprawdzić wielkość i stan płodu oraz stosuje w diagnostyce torbieli, mięśniaków i chorób nowotworowych dróg rodnych. Aparat USG zbudowany jest z głowicy, w której umieszczony jest przetwornik ultradźwięków oraz z monitora, na którym widoczny jest obraz. Badane miejsce jest smarowane żelem, który ułatwia przewodzenie. Lekarz przesuwa głowicę, aby sprawdzić stan całego narządu.

Do badania nie trzeba specjalnych przygotowań, chyba że dotyczy ono narządów jamy brzusznej. Niestety ultradźwięki nie są przepuszczane przez tkankę kostną, dlatego też niektóre badania nie są możliwe. Na przykład nie da się zbadać narządów umiejscowionych wewnątrz czaszki. W celu ich zobrazowania stosuje się tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny.